W tej grze nikt nie boi się usłyszeć Bingo!, ponieważ każdy wygrywa.

Cele

 • Usprawnianie małej motoryki
 • Koordynacja oko-ręka
 • Stymulacja wzrokowa
 • Świadomość istnienia innych osób

Potrzebne materiały

 • Kolorowy papier
 • Tektura lub brystol
 • Żetony styropianowe granulki (wypełniacz do paczek), pocięta tektura lub inne przedmioty podobnej wielkości, które mogą służyć do zaznaczania.

Przygotowanie

Z grubej tektury lub brystolu wytnij karty do bingo w kształcie wydłużonych prostokątów o wymiarach około 30 X 10 cm. Na każdej z nich przyklej po 4 lub 5 kształtów, na przykład koło, trójkąt, kwadrat, gwiazdę i serce. Kształty powinny być tego samego koloru. Na każdej karcie przyklej te same kształty, ale w różnych konfiguracjach. Wytnij także dodatkowy zestaw kształtów, który posłuży jako przykład.

Sposób zabawy

Dzieci siadają przy stole. Każde z nich dostaje jedną kartę. Prowadzący pokazuje na przykładowej karcie kształt i nazywa go. Dzieci starają się powtórzyć nazwę i odnaleźć kształt na swoich kartach. Kiedy go znajdą, kładą na nim żeton. Prowadzący kontynuuje do momentu, w którym dzieci położą żetony na ostatnim kształcie. Za każdym razem chwali za udany wybór, nawet gdy dziecko potrzebowało pomocy, mówiąc na przykład: Znalazłeś koło! lub Znalazłeś właściwy kształt! Gdy na każdym kształcie leży żeton, wszystkie dzieci mówią: Bingo!

Odmiany

 1. Zamiast kształtów wykorzystaj koła w różnych kolorach do nauki dopasowywania kolorów.
 2. Pobawcie się w rozpoznawanie cyfr. Niech dzieci kładą jeden żeton na jedynce, dwa na dwójce i tak dalej.

Czego dziecko się uczy

 • Dzieci uczą się wykonywać dwuczęściowe polecenia – najpierw znajdują właściwy kształt, a potem kładą na nim żeton.
 • Poprzez to ćwiczenie dzieci zdobywają umiejętność dopasowywania, którą można potem wykorzystać w podobnych zabawach z kolorami, cyframi i literami.

Modyfikacje

 • Niektórym dzieciom trudno jest patrzeć na oddalony kształt i na tej podstawie wybrać taki sam na karcie, którą mają bezpośrednio przed oczami. Będzie im łatwiej, jeśli przykładowy kształt położysz obok każdego kształtu na karcie i zapytasz: Czy jest taki sam?
 • Jeśli dziecko potrzebuje silniejszej stymulacji dotykowej niż wzrokowej, wówczas kształty można wyciąć z grubej tektury, żeby dało się je również poczuć, a nie tylko zobaczyć (Sher, 2014).

źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.