Uczniowie z dysleksją często mają trudności z pamięcią krótkotrwałą i roboczą.

Oznacza to, że jest im trudno utrzymać w myślach więcej niż jeden lub dwa elementy informacji jednocześnie. Dlatego, jeśli zadanie lub polecenie jest zbyt długie, będzie im ciężko je zapamiętać. Pomocna jest tutaj metoda małych kroków, zgodnie z którą zadanie można podzielić na małe fragmenty. Powinny być one wyraźnie wyodrębnione i uporządkowane, tak aby tworzyły zorganizowaną strukturę.

Oto przykład wykorzystania metody małych kroków, gdy zadaniem ucznia jest streszczenie głównego wątku tekstu lub książki. Poproś ucznia, aby:

  • wypisał imiona głównych bohaterów;
  • określił kraj, w którym toczy się akcja;
  • określił region w tym kraju;
  • wypisał cztery słowa, które w całej historii są najważniejsze – na przykład w opowieści wojennej mogą to być: wojna, walczący, spadochron, żołnierz;
  • opisał jedno z przedstawionych w tekście wydarzeń – to polecenie można rozwinąć i poprosić ucznia, aby opisał jedno wydarzenie z początku, jedno ze środka i jedno z końca historii, co pomoże mu w uporządkowaniu kolejności zdarzeń;
  • napisał, dlaczego dane wydarzenie było ważne.

Jeśli zadanie lub polecenie zostanie podzielone na fragmenty w pokazany powyżej sposób, ułatwi to uczniowi z dysleksją skupienie się na treści i udzielenie właściwej oraz szczegółowej odpowiedzi; może też go uchronić od popadnięcia w niepotrzebną dygresję (Reid, Green, 2015).

źródło: G. Reid, S. Green, 100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.