Uczniowie z dysleksją często mają trudności z pamięcią krótkotrwałą i roboczą.
Oznacza to, że jest im trudno utrzymać w myślach więcej niż jeden lub dwa elementy informacji jednocześnie. Dlatego, jeśli zadanie lub polecenie jest zbyt długie, będzie im ciężko je zapamiętać. Pomocna jest tutaj metoda małych kroków, zgodnie z którą zadanie można podzielić na małe fragmenty. Powinny być one wyraźnie wyodrębnione i uporządkowane, tak aby tworzyły zorganizowaną strukturę.
Oto przykład wykorzystania metody małych kroków, gdy zadaniem ucznia jest streszczenie głównego wątku tekstu lub książki. Poproś ucznia, aby:
- wypisał imiona głównych bohaterów;
- określił kraj, w którym toczy się akcja;
- określił region w tym kraju;
- wypisał cztery słowa, które w całej historii są najważniejsze – na przykład w opowieści wojennej mogą to być: wojna, walczący, spadochron, żołnierz;
- opisał jedno z przedstawionych w tekście wydarzeń – to polecenie można rozwinąć i poprosić ucznia, aby opisał jedno wydarzenie z początku, jedno ze środka i jedno z końca historii, co pomoże mu w uporządkowaniu kolejności zdarzeń;
- napisał, dlaczego dane wydarzenie było ważne.
Jeśli zadanie lub polecenie zostanie podzielone na fragmenty w pokazany powyżej sposób, ułatwi to uczniowi z dysleksją skupienie się na treści i udzielenie właściwej oraz szczegółowej odpowiedzi; może też go uchronić od popadnięcia w niepotrzebną dygresję (Reid, Green, 2015).
źródło: G. Reid, S. Green, 100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015