Pomóżcie uczniom rozpoznać, kiedy ogarnia ich niepokój, i nauczcie, jak mogą poczuć się lepiej…

Jeśli uczniowie z autyzmem lub innymi zaburzeniami nauczą się rozpoznawać, kiedy są spokojni, a kiedy zaczynają odczuwać lęk lub tracą panowanie nad sobą, i jeśli otrzymają narzędzia, by to zakomunikować, wówczas będzie można zastosować metody wspomagania i zapobiec pogorszeniu się zachowania.

Często jest tak, że po wdrożeniu tej strategii uczniowie rzadko z niej korzystają, ponieważ już sama świadomość, że taka możliwość istnieje, jest dla nich pomocna. Uczniowie muszą wiedzieć, jak zasygnalizować, że mają trudności – czy to z powodu skomplikowanego zadania, jego rodzaju, czy też dlatego, że potrzebują czasu na uspokojenie się. Muszą dyskretnie przekazać tę informację wam lub nauczycielowi wspomagającemu.

W ramach omawianej strategii uczniowie otrzymują karty w kolorach czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Mogą je przechowywać na końcu swojego dzienniczka, który kładą na ławce. Jeśli dany uczeń jest spokojny, wyjmuje kartę zieloną i kładzie ją na okładce dzienniczka, aby była widoczna. Jeśli jednak ma trudności (np. z wykonywanym zadaniem lub jest jego zły dzień, a koleżanka lub kolega siedzący obok go denerwują), kładzie kartę pomarańczową. To znak, że potrzebuje pomocy, na przykład dodatkowego wyjaśnienia, zwolnienia z wykonywania zadania lub chwili na wyciszenie się. Jeśli położy na dzienniczku kartę czerwoną, będzie to oznaczać, że ucznia nie należy odpytywać lub że nie zrozumiał zadania. Cele i znaczenie poszczególnych kart należy omówić przed wprowadzeniem tej strategii – będą one zależne od ucznia. Upewnijcie się, że rozumie on, w jaki sposób i kiedy może wykorzystywać karty. Zapiszcie objaśnienia dotyczące każdej karty, aby uniknąć różnicy zdań lub nieporozumień.

Wskazówka dla nauczyciela

Jeśli pracujecie z nauczycielem wspomagającym, zadbajcie o właściwą strategię i sposób jej wdrażania.

Rozszerzenie

Używałam dodatkowo kolorowych kartek samoprzylepnych, zielonych, pomarańczowych i czerwonych pisaków oraz laminowanych kolorowych pasków w funkcji zakładek. Możecie też stosować uśmiechnięte buźki. Jeden z moich uczniów używał postaci z filmu Batman, by pokazać, jak się czuje. Chodzi o znalezienie metody odpowiedniej dla danej osoby. Dobrym pomysłem jest też używanie breloczków w tych kolorach lub buziek i przyczepienie ich do piórników, dzięki czemu pomoce te są bardziej dyskretne (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.