Uczniowie z dysleksją często nie korzystają z wiedzy, którą posiadają, ponieważ nie umieją łączyć jej z nowymi informacjami, a ta umiejętność jest niezbędna do gruntownego zrozumienia każdego tematu i związanych z nim pojęć.

Zapytaj ucznia, co wie o danym zagadnieniu i czy pamięta, skąd ma te wiadomości. Potem weź kartkę, narysuj na niej kwadrat, zatytułuj go Nowe informacje i uzupełnij go nimi. Następnie pomóż uczniowi porównać je z tym, co już wie – w ten sposób pokażesz mu, ile wiedzy posiada. Zachęć go do samodzielnego stosowania tej metody podczas poznawania nowego materiału – może wówczas narysować dwie kolumny i zatytułować je Co już wiem? oraz Czego jeszcze muszę się dowiedzieć? Uzupełnienie tak skonstruowanej tabelki ułatwi uczniowi przyswojenie nowych informacji.

Co już wiem?Czego jeszcze muszę się dowiedzieć?

A oto jeszcze inne ćwiczenia, które mogą pomóc uczniom w łączeniu posiadanej wiedzy z nowymi wiadomościami:

  • Tabele porządkujące wiedzę
Co już wiem?Czego chcę się dowiedzieć?Czego się nauczyłem?


  • Tabela pięciu zmysłów – jest to doskonały sposób na opisywanie miejsc; odpowiedz na pytania: co mógłbyś poczuć, zobaczyć, usłyszeć i czego posmakować, dotknąć, gdybyś spędził dzień w lesie, na plaży, łące, w gospodarstwie rolnym, w sadzie? itp.
  • Pajęczyna pytań – stwórz na kształt pajęczyny, listę pytań, na które szukasz odpowiedzi, a następnie zapoznaj się z odpowiednim tekstem i odpowiedz na nie;
  • Analiza spisu treści – przyjrzyj się tytułom rozdziałów i spróbuj przewidzieć, jak potoczy się akcja powieści;
  • Pomoce wizualne, wykresy i tabelki – za ich pomocą można bardzo szybko i łatwo zaktywizować wiedzę, którą posiadają uczniowie; jest to doskonała metoda zarówno do pracy z młodszymi dziećmi, jak i z nastolatkami.

źródło: G. Ried, S. Green, 100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.