Nawet dzieci, które uwielbiają się kąpać, mogą unikać mycia włosów. Ten bardzo inwazyjny zabieg higieniczny może się przerodzić w trudną walkę, ale istnieją sposoby na zmniejszanie dyskomfortu dziecka.

 • Woda ściekająca po twarzy może być postrzegana przez dziecko jako zagrożenie. Zaproponuj dziecku zatyczki do uszu, okulary lub maskę do pływania (odsłonięcie oczu nie tylko uniemożliwia dostanie się do nich wody; dzięki okularom oczy mogą być przez cały czas otwarte, a to szczególnie ważne dla dzieci, które nie lubią niespodzianek).
 • Pozwól dziecku leżeć w wannie napełnionej wodą o głębokości kilku centymetrów i umyj mu włosy tak, by niczego nie widziało. Pozwól mu kąpać się w ubraniu, kostiumie kąpielowym lub piżamie, cokolwiek wybierze. Ciężar mokrej odzieży może pomóc w obiorze bodźców proprioceptywnych. Możesz również zaproponować mokry ręcznik bądź koc.
 • Używaj małej ilości szamponu, aby skrócić czas spłukiwania.
 • Gdy spłukujesz szampon wodą z kubka, powiedz dziecku, ile kubków wody musisz wylać mu na głowę, a następnie licz. Jeśli dziecko wie, kiedy tortura się skończy, łatwiej mu ją przetrzymać.
 • Spłukując szampon, trzymaj kubek blisko głowy dziecka, aby woda spływała, ale nie uderzała go podczas spadania. Jeśli użyjesz naczynia z dzióbkiem, będzie ci łatwiej kontrolować strumień wody.
 • Szampony dostępne w sklepach są silnie perfumowane i nawet te przeznaczone dla dzieci, np. o zapachu gumy do żucia, mogą się okazać nieprzyjemne dla dzieci nadwrażliwych na bodźce węchowe. Lepiej więc wybrać jeden z bezzapachowych szamponów hipoalergicznych.
 • Nie zmuszaj dziecka do mycia włosów podczas każdej kąpieli. Większość dzieci nie musi tego robić częściej niż raz lub dwa w tygodniu; jeśli mycie nie będzie zbyt częste, dziecko szybciej przestanie stawiać opór.
 • Sprawdź temperaturę wody i upewnij się, że nie jest ani za zimna, ani za gorąca (dla dziecka – nie dla ciebie). Ogrzej szampon w dłoniach przed zastosowaniem; nałożony prosto z butelki może być zimny, dotyk gęstej substancji na skórze głowy może być niepokojący.
 • Jeśli dziecku nie podoba się, że masujesz/pocierasz jego głowę, nakładając szampon, zapytaj, czy woli zrobić to samodzielnie.
 • Spróbuj moczyć głowę dziecka i spłukiwać szampon za pomocą gąbki. Kiedy skończymy myć włosy, pozwól dziecku pobawić się gąbką.
 • Jeśli używasz spryskiwacza lub butelki z atomizerem, pozwól by dziecko spryskało wodą także ciebie. Jeśli trochę się powygłupiasz, możesz wiele osiągnąć.
 • Zanim zaczniesz, przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy. Może ci pomóc krótka lista: szampon, ręcznik, myjka do twarzy, okulary lub daszek do kąpieli itp. Nieprzygotowanie rodzica (szukanie przyborów) tylko wzmaga lęk dziecka.
 • Jeśli twoje dziecko ma tendencję do rzucania przedmiotami lub połykania różnych substancji, usuń resztki szamponu z wieczka opakowania, starannie zakręcaj butelki lub blokuj ich dozowniki. Między kąpielami przechowuj kosmetyki poza zasięgiem dziecka.
 • Dobrym sposobem może być stosowanie suchego szamponu, który wystarczy rozpylić na włosach i wyczesać, lub szamponu niewymagającego spłukiwania. Takie produkty można znaleźć w sklepach internetowych (Notbohm, Zysk, 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk, 1001 porad dla rodziców i terapeutów…, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.