Projekty plastyczne wykonywane w klasie lub pracowni plastycznej mogą stanowić znaczne, różniące się od innych wyzwanie sensoryczne jeśli pracuje się z autystycznymi uczniami.

Przybory plastyczne, takie jak farba, pisaki, klej i glina mają zwykle silny zapach, którego niektórzy uczniowie nie tolerują. Eksploracja dotykowa może zachwycać osoby poszukujące wrażeń sensorycznych, inne zaś mogą ją uważać za szkodliwą. Ponieważ celem jest uczestnictwo w zajęciach, problemy sensoryczne nie powinny w tym przeszkadzać.

Autystycznym uczniom należy pozwolić na zakładanie miękkich, dużych koszul przyniesionych z domu zamiast fartuchów, których wiele dzieci nie znosi ze względu na fakturę materiału lub drapiące zapięcie przy szyi.

Jeśli uczeń nie chce się ubrudzić, zaproponuj mu rękawiczki i pędzel z długim uchwytem lub klej w sztyfcie zamiast w płynie. Czasem wystarczy położyć w pobliżu zwilżoną ściereczkę, aby dziecko mogło wycierać w nią ręce. Kiedy dzieci zaczynają z przyjemnością wykonywać prace, zazwyczaj lepiej radzą sobie z problemami sensorycznymi.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie dobrej wentylacji podczas wykonywania projektów artystycznych, otwierając okno lub, jeśli trzeba, używając wentylatora. Ważne, aby nauczyciel nie podważał odczuć wrażliwego ucznia, stwierdzając: „Tu nic nie śmierdzi”. Nie jest to prawda. Wszystko ma jakiś zapach. Nawet jeśli etykieta potwierdza, że produkt jest nietoksyczny, dziecku o wrażliwym układzie nerwowym może się wydawać szkodliwy. Jeśli uczeń nie toleruje zapachu zwyczajnych pisaków lub tempery, wypróbuj alternatywne produkty, na przykład pisaki zapachowe Mr Sketch lub akwarele. Niekiedy uczniowie najlepiej tolerują kredki lub pastele. Jeśli uczeń nie chce dotykać modeliny lub zwyczajnej gliny, wypróbuj ciastolinę o zapachu owoców Lakeshore, bezzapachową i bezglutenową modelinę Wonder Dought lub pozostawiającą niewielki osad Crayola Model Magic. Starsze dzieci mogą chętnie używać twardniejącej pod wpływem gorąca gliny Sculpey, z której można stworzyć koraliki i inne przedmioty (Biel, 2015).

źródło: L. Biel, Integracja Sensoryczna…, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.