Kołysząca się łódź to zabawa ucząca dzieci relaksacji i umiejętności radzenia sobie ze stresem i lękiem.

Zabawa wymaga od dzieci wspólnej pracy w grupie podczas podróży łodzią przez morze. Należy użyć wyobraźni, aby stworzyć relaksujące doświadczenie, w którym łódź, kołysze się na boki.

Cele

 • Pierwszoplanowe: Radzenie sobie ze stresem i lękiem, współpraca.
 • Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń, koncentrowanie uwagi, samokontrola.

Miejsce

Duża otwarta przestrzeń, w której dzieci mogą swobodnie się poruszać.

Opis zabawy

Dzieci stają na czworakach obok siebie na podłodze. Prowadzący mówi im, żeby udawały, że są łodzią na morzu, która powoli i delikatnie kołysze się i buja na ciepłej, błękitnej wodzie. Jedno z dzieci (łódź) kładzie się twarzą do pozostałych i zamyka oczy. Łódź musi bezpiecznie unosić się na wodzie dzięki współpracy z morzem. Po dojściu przez dzieci do wprawy w utrzymywaniu łodzi bezpiecznie na powierzchni morza, można wprowadzić scenariusze t akie, jak zbliżający się sztorm, w czasie którego morze powoli staje się coraz bardziej wzburzone.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Wytłumacz dzieciom, na czym polega odczucie relaksu i poproś dzieci, żeby dały przykłady sytuacji, w których czują się zrelaksowane oraz sytuacji, które wywołują w nich niepokój i stres.
 2. Powiedz dzieciom, że zagrają teraz w grę pod tytułem Kołysząca się łódź, w której będą udawały, że są morzem i łodzią. Następnie powiedz, żeby zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że łódź powoli dryfuje na morskich falach.
 3. Wybierzcie jedno z dzieci, które będzie łodzią. Powiedz reszcie dzieci, żeby stanęły na czworakach jedno przy drugim w rzędzie i udawały, że są morzem.
 4. Powiedz dziecku odgrywającemu łódź, żeby położyło się blisko pozostałych dzieci (odgrywających morze) buzią do góry i żeby zamknęło oczy.
 5. Dzieci, które odgrywają morze, powoli zaczynają kołysać i bujać łodzią. Prowadzący może zapytać dzieci: „Czy sprawdzanie, żeby morze poruszało się powoli i delikatnie powoduje, że czujecie się bardziej zrelaksowani?”
 6. Następnie powiedz, że zbliża się sztorm i morze staje się lekko wzburzone. Morze zaczyna się poruszać trochę szybciej, ale nadal w bezpieczny kontrolowany sposób. Prowadzący może zapytać dzieci: „Jak się czujecie, kiedy morze się wzburzyło i zaczęło się szybciej poruszać?”.
 7. Powtarzaj kroki od 3 do 6, aż każde dziecko odegra rolę łodzi.
 8. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, ze nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Co musiały robić, kiedy udawały, że są morzem? Co musiały robić, kiedy udawały, ze są łodzią?
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były łodzią. Jak się czuły, kiedy miały zamknięte oczy i dryfowały łagodnie i powoli na morzu? Wytłumacz znaczenie używania tej techniki, kiedy odczuwa się potrzebę relaksu lub kiedy chce się zredukować stres.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były łodzią i kiedy morze zaczynało się burzyć, a one zaczynały się poruszać szybciej.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były morzem i kiedy poruszały się powoli i delikatnie? A kiedy poruszały się szybciej?
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły po zakończeniu zabawy (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.