Kołysząca się łódź to zabawa ucząca dzieci relaksacji i umiejętności radzenia sobie ze stresem i lękiem.
Zabawa wymaga od dzieci wspólnej pracy w grupie podczas podróży łodzią przez morze. Należy użyć wyobraźni, aby stworzyć relaksujące doświadczenie, w którym łódź, kołysze się na boki.
Cele
- Pierwszoplanowe: Radzenie sobie ze stresem i lękiem, współpraca.
- Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń, koncentrowanie uwagi, samokontrola.
Miejsce
Duża otwarta przestrzeń, w której dzieci mogą swobodnie się poruszać.
Opis zabawy
Dzieci stają na czworakach obok siebie na podłodze. Prowadzący mówi im, żeby udawały, że są łodzią na morzu, która powoli i delikatnie kołysze się i buja na ciepłej, błękitnej wodzie. Jedno z dzieci (łódź) kładzie się twarzą do pozostałych i zamyka oczy. Łódź musi bezpiecznie unosić się na wodzie dzięki współpracy z morzem. Po dojściu przez dzieci do wprawy w utrzymywaniu łodzi bezpiecznie na powierzchni morza, można wprowadzić scenariusze t akie, jak zbliżający się sztorm, w czasie którego morze powoli staje się coraz bardziej wzburzone.
Realizacja zabawy krok po kroku
- Wytłumacz dzieciom, na czym polega odczucie relaksu i poproś dzieci, żeby dały przykłady sytuacji, w których czują się zrelaksowane oraz sytuacji, które wywołują w nich niepokój i stres.
- Powiedz dzieciom, że zagrają teraz w grę pod tytułem Kołysząca się łódź, w której będą udawały, że są morzem i łodzią. Następnie powiedz, żeby zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że łódź powoli dryfuje na morskich falach.
- Wybierzcie jedno z dzieci, które będzie łodzią. Powiedz reszcie dzieci, żeby stanęły na czworakach jedno przy drugim w rzędzie i udawały, że są morzem.
- Powiedz dziecku odgrywającemu łódź, żeby położyło się blisko pozostałych dzieci (odgrywających morze) buzią do góry i żeby zamknęło oczy.
- Dzieci, które odgrywają morze, powoli zaczynają kołysać i bujać łodzią. Prowadzący może zapytać dzieci: „Czy sprawdzanie, żeby morze poruszało się powoli i delikatnie powoduje, że czujecie się bardziej zrelaksowani?”
- Następnie powiedz, że zbliża się sztorm i morze staje się lekko wzburzone. Morze zaczyna się poruszać trochę szybciej, ale nadal w bezpieczny kontrolowany sposób. Prowadzący może zapytać dzieci: „Jak się czujecie, kiedy morze się wzburzyło i zaczęło się szybciej poruszać?”.
- Powtarzaj kroki od 3 do 6, aż każde dziecko odegra rolę łodzi.
- Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, ze nadszedł czas na omówienie gry.
Pytania dotyczące procesu grupowego
- Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Co musiały robić, kiedy udawały, że są morzem? Co musiały robić, kiedy udawały, ze są łodzią?
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były łodzią. Jak się czuły, kiedy miały zamknięte oczy i dryfowały łagodnie i powoli na morzu? Wytłumacz znaczenie używania tej techniki, kiedy odczuwa się potrzebę relaksu lub kiedy chce się zredukować stres.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były łodzią i kiedy morze zaczynało się burzyć, a one zaczynały się poruszać szybciej.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy były morzem i kiedy poruszały się powoli i delikatnie? A kiedy poruszały się szybciej?
- Zapytaj dzieci, jak się czuły po zakończeniu zabawy (Reddy, 2015).
źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…, PWN, Warszawa 2015