Temat: „Zabawy z wodą”
Scenariusz (praca na poziomie zmysłowym)/Przykładowe scenariusze zajęć dydaktyczno-terapeutycznych
Cele ogólne:
- wdrażanie do poznawania doznań termicznych,
- rozwijanie umiejętności wskazywania wybranych części ciała,
- kształtowanie umiejętności manipulacyjnych.
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
- rozróżnić, kiedy leci ciepła, a kiedy zimna woda (który kurek odkręca ciepłą, a który kurek odkręca zimną wodę),
- odkręcać i zakręcać kurki,
- rozróżniać kolory podstawowe (czerwony, niebieski),
- wysłuchiwać i naśladować dźwięki powstające podczas zabawy z wodą (chlap, kap, plum),
- nalewać i przelewać wodę do wskazanych pojemników,
- rozróżniać i wskazywać wybrane części ciała (głowa, ręce, brzuch, nogi).
Metody:
- wspierające rozwój dziecka i aktywizujące,
- czynne: samodzielne doświadczenia, zadania stawiane do wykonania,
- słowno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, naśladowanie z objaśnieniem.
Miejsce zabaw:
łazienka z umywalką i kranem.
Środki dydaktyczne:
pojemniki do przelewania wody.
Przebieg zajęć:
1. „Moje rączki”
- zabawa wprowadzająca
- dotykanie dłońmi poszczególnych części ciała, ze szczególnym uwzględnieniem rąk.
2. Zabawa „ciepła – zimna woda”
- nauczyciel pokazuje i objaśnia dziecku, którym kurkiem odkręcamy ciepłą, a którym zimną wodę; rozróżnianie kolorów kurków kranu; zachęcenie dziecka do odkręcenia wody pod nadzorem nauczyciela.
3. „Wodne zabawy”
- delikatne polewanie dłoni dziecka (a następnie wybranych części ciała) najpierw ciepłą, a potem zimną wodę.
4. Zgadywanki
- dziecko wyczuwa, rozpoznaje i określa, jaka jest woda: ciepła – zimna (zabawę można przeprowadzić dwa razy: raz z otwartymi oczami, raz z zamkniętymi oczami).
5. Przelewanki
- dziecko nalewa do pojemnika wodę, a następnie próbuje samodzielnie przelać ją do innego pojemnika.
6. Zabawy z wodą
- uderzanie dłońmi o powierzchnię wody (chlap, chlap), uderzanie palcami o wodę (chlup, chlup), polewanie, skrapianie dłoni dziecka drobnymi kropelkami wody (kap, kap).
7. Odgłosy wody
- wysłuchiwanie odgłosów wody celowo wytwarzanych przez nauczyciela (chlap, chlap; kap, kap; plum, plum).
8. Zabawa dźwiękonaśladowcza
- samodzielne naśladowanie i odtwarzanie odgłosów wody przez dziecko.
źródło: A. Franczyk, K. Krajewska, Skarbiec nauczyciela-terapeuty…, Impuls, Kraków 2015
fot. Education Toys Planet