Wyginam śmiało ciało
Potrafisz dotknąć palców u stóp? Ułożyć ciało w kształcie litery T? Usiąść zwinięty jak precelek? Ta zabawna gra zmusi ciebie i twoją pociechę do przyjmowania najniezwyklejszych pozycji, jakie możesz sobie wyobrazić.
Zakres wieku rozwojowego: 3+
Potrzebne materiały
- Wasze ciała
- Opcjonalnie: rozciągliwa lalka lub figurka albo drewniany manekin, taki, jakiego można kupić w sklepie z asortymentem do prac plastycznych.
Co możecie zrobić
- Przybierać daną pozycję albo zgiąć rozciągliwą lalkę w figurę, która jest fizycznie wykonalna dla wszystkich grających (i którą mogą przez krótki czas utrzymać).
- Na zmianę wymyślać nowe pozycje.
Korzyści/Cele
- Przybieranie różnych pozycji ma pozytywny wpływ na propriocepcję, świadomość ciała, stabilność postury, dużą motorykę, umiejętność utrzymania równowagi, koordynację obustronną, zginanie i prostowanie stawów oraz planowanie motoryczne.
- Zabawa figurką rozwija wyobraźnię, małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.
- Obserwacja pozycji innych graczy albo lalki, aby ich nasladować, poprawia dyskryminację wzrokową i umiejętność skupiania uwagi.
- Gra w Wyginam śmiało ciało u wszystkich rozwija poczucie humoru (Kranowitz, 2015).
Mama radzi…
Jody Jarvis z Nevady opowiada: Lubimy układać nasze ciała w kształt liter. Poszukajcie w księgarniach książeczki z alfabetem, w której ludzie pokazują, jak zrobić litery z własnego ciała. Oczywiście, większość z nich jest dużo bardziej rozciągnięta niż ja i mój syn, Schyler, ale samo próbowanie daje nam mnóstwo radości. Niektóre literki łatwiej ułożyć, jeśli bawi się z nami więcej dzieci.
źródło: C. S. Kranowitz, Nie-zgrane dziecko w świecie…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015