Wyginam śmiało ciało

Potrafisz dotknąć palców u stóp? Ułożyć ciało w kształcie litery T? Usiąść zwinięty jak precelek? Ta zabawna gra zmusi ciebie i twoją pociechę do przyjmowania najniezwyklejszych pozycji, jakie możesz sobie wyobrazić.

Zakres wieku rozwojowego: 3+

Potrzebne materiały

  • Wasze ciała
  • Opcjonalnie: rozciągliwa lalka lub figurka albo drewniany manekin, taki, jakiego można kupić w sklepie z asortymentem do prac plastycznych.

Co możecie zrobić

  • Przybierać daną pozycję albo zgiąć rozciągliwą lalkę w figurę, która jest fizycznie wykonalna dla wszystkich grających (i którą mogą przez krótki czas utrzymać).
  • Na zmianę wymyślać nowe pozycje.

Korzyści/Cele

  • Przybieranie różnych pozycji ma pozytywny wpływ na propriocepcję, świadomość ciała, stabilność postury, dużą motorykę, umiejętność utrzymania równowagi, koordynację obustronną, zginanie i prostowanie stawów oraz planowanie motoryczne.
  • Zabawa figurką rozwija wyobraźnię, małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Obserwacja pozycji innych graczy albo lalki, aby ich nasladować, poprawia dyskryminację wzrokową i umiejętność skupiania uwagi.
  • Gra w Wyginam śmiało ciało u wszystkich rozwija poczucie humoru (Kranowitz, 2015).

Mama radzi…

Jody Jarvis z Nevady opowiada: Lubimy układać nasze ciała w kształt liter. Poszukajcie w księgarniach książeczki z alfabetem, w której ludzie pokazują, jak zrobić litery z własnego ciała. Oczywiście, większość z nich jest dużo bardziej rozciągnięta niż ja i mój syn, Schyler, ale samo próbowanie daje nam mnóstwo radości. Niektóre literki łatwiej ułożyć, jeśli bawi się z nami więcej dzieci.

źródło: C. S. Kranowitz, Nie-zgrane dziecko w świecie…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.