Rozróżnianie kolorów i nauka ich nazw to ważne elementy świadomości wzrokowej i poznawczej dziecka. Ta gra pomaga zwiększyć ją w przyjemny sposób, poprzez ćwiczenia ruchowe.
Cele
- Koordynacja oko – noga
- Stymulacja przedsionkowa
- Identyfikacja kolorów
- Czekanie na swoją kolej
- Wyobraźnia przestrzenna
Potrzebne przedmioty
- Arkusze kolorowego papieru w dwóch kolorach.
Przygotowanie
Do podłogi przyklej w jednej linii taśmą arkusze papieru. Kolory ułóż naprzemiennie, na przykład: czerwony, potem niebieski, znów czerwony i tak dalej. Pomiędzy arkuszami zostaw 2- 3 cm przerwy.
Jak się bawić
Najpierw dzieci na zmianę skaczą z koloru na kolor. Za każdym razem mówią, jak nazywa się ten, na którym akurat stoją. Ewentualnie dorosły może wydawać polecenia: „Skocz na czerwony. Teraz skocz na niebieski” i tak dalej. Następnie dzieci skaczą na arkusze tego samego koloru, na przykład tylko czerwone.
Jeżeli bawicie się w grupach, kieruj dzieci z powrotem na początek linii za pomocą odpowiedzi werbalnych lub fizycznych, żeby nie odwracały się i nie wpadały na siebie.
Utrudnij zadanie, zmieniając kolory lub dodając trzeci. Wówczas skakanie tylko po zielonych arkuszach będzie dla dzieci wyzwaniem.
Odmiany
- Wytnij z papieru figury geometryczne i przyklej je taśmą do podłogi w różnych konfiguracjach. Niech dzieci skaczą na kwadraty, koła lub trójkąty.
- Narysuj na kartkach buzie. Niech skaczą na smutną, złą lub uśmiechniętą.
- Niech dwoje dzieci skacze razem.
Czego dziecko się uczy
- Poza odróżnianiem kolorów dzieci uczą się skakać na różne odległości. Pod względem merytorycznym podskakiwanie w miejscu różni się od skakania w przód. Skakanie do przodu wymaga bowiem uświadomienia sobie, że do przemieszczenia ciała potrzebne są dodatkowa energia i odpowiednia postawa. Aby osiągnąć ten cel, dziecko musi wykorzystać zarówno układ proprioceptywny, jak i przedsionkowy, związany z równowagą.
- Wracając za każdym razem na początek linii, dzieci rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną. Widzą różnicę pomiędzy początkiem i końcem. Czekanie na swoją kolej to także element tej zabawy.
Modyfikacje
- Bądź gotowy do pomocy w skakaniu na różne sposoby.
- Niektórym dzieciom wystarczy skakanie z koloru na kolor, ponieważ muszą się koncentrować na rozwijaniu umiejętności rytmicznego skakania.
- Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze oderwać się od ziemi, stań za nim i unieś je, skacząc w przód razem z nim. Jeżeli dziecko radzi sobie z podskakiwaniem, ale ma trudności ze skakaniem do przodu, stań obok niego i skaczcie razem, trzymając się za ręce. Rytmiczne wskazówki: „Raz, dwa, trzy, skok, raz, dwa, trzy, skok!” mogą pomóc dzieciom przygotować się psychicznie do wychowania ruchu.
- Dobierz w pary starsze lub motorycznie bardziej sprawne dzieci z młodszymi. Niech bardziej zaawansowane dziecko skacze w tył, a jego partner w przód. W tym czasie pary powinny trzymać się za ręce (Sher, 2014).
źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014