Rozróżnianie kolorów i nauka ich nazw to ważne elementy świadomości wzrokowej i poznawczej dziecka. Ta gra pomaga zwiększyć ją w przyjemny sposób, poprzez ćwiczenia ruchowe.

Cele

 • Koordynacja oko – noga
 • Stymulacja przedsionkowa
 • Identyfikacja kolorów
 • Czekanie na swoją kolej
 • Wyobraźnia przestrzenna

Potrzebne przedmioty

 • Arkusze kolorowego papieru w dwóch kolorach.

Przygotowanie

Do podłogi przyklej w jednej linii taśmą arkusze papieru. Kolory ułóż naprzemiennie, na przykład: czerwony, potem niebieski, znów czerwony i tak dalej. Pomiędzy arkuszami zostaw 2- 3 cm przerwy.

Jak się bawić

Najpierw dzieci na zmianę skaczą z koloru na kolor. Za każdym razem mówią, jak nazywa się ten, na którym akurat stoją. Ewentualnie dorosły może wydawać polecenia: „Skocz na czerwony. Teraz skocz na niebieski” i tak dalej. Następnie dzieci skaczą na arkusze tego samego koloru, na przykład tylko czerwone.

Jeżeli bawicie się w grupach, kieruj dzieci z powrotem na początek linii za pomocą odpowiedzi werbalnych lub fizycznych, żeby nie odwracały się i nie wpadały na siebie.

Utrudnij zadanie, zmieniając kolory lub dodając trzeci. Wówczas skakanie tylko po zielonych arkuszach będzie dla dzieci wyzwaniem.

Odmiany

 1. Wytnij z papieru figury geometryczne i przyklej je taśmą do podłogi w różnych konfiguracjach. Niech dzieci skaczą na kwadraty, koła lub trójkąty.
 2. Narysuj na kartkach buzie. Niech skaczą na smutną, złą lub uśmiechniętą.
 3. Niech dwoje dzieci skacze razem.

Czego dziecko się uczy

 • Poza odróżnianiem kolorów dzieci uczą się skakać na różne odległości. Pod względem merytorycznym podskakiwanie w miejscu różni się od skakania w przód. Skakanie do przodu wymaga bowiem uświadomienia sobie, że do przemieszczenia ciała potrzebne są dodatkowa energia i odpowiednia postawa. Aby osiągnąć ten cel, dziecko musi wykorzystać zarówno układ proprioceptywny, jak i przedsionkowy, związany z równowagą.
 • Wracając za każdym razem na początek linii, dzieci rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną. Widzą różnicę pomiędzy początkiem i końcem. Czekanie na swoją kolej to także element tej zabawy.

Modyfikacje

 • Bądź gotowy do pomocy w skakaniu na różne sposoby.
 • Niektórym dzieciom wystarczy skakanie z koloru na kolor, ponieważ muszą się koncentrować na rozwijaniu umiejętności rytmicznego skakania.
 • Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze oderwać się od ziemi, stań za nim i unieś je, skacząc w przód razem z nim. Jeżeli dziecko radzi sobie z podskakiwaniem, ale ma trudności ze skakaniem do przodu, stań obok niego i skaczcie razem, trzymając się za ręce. Rytmiczne wskazówki: „Raz, dwa, trzy, skok, raz, dwa, trzy, skok!” mogą pomóc dzieciom przygotować się psychicznie do wychowania ruchu.
 • Dobierz w pary starsze lub motorycznie bardziej sprawne dzieci z młodszymi. Niech bardziej zaawansowane dziecko skacze w tył, a jego partner w przód. W tym czasie pary powinny trzymać się za ręce (Sher, 2014).

źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.