Mutyzm, to zaburzenie mowy, polegające na braku lub ograniczeniu stosowania mowy własnej przy jednoczesnym rozumieniu innych.

Rozpoznanie mutyzmu leży w zakresie kompetencji logopedy oraz psychologa i psychiatry. Mutyzm może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Szybka diagnoza i wdrożenie terapii jest istotne, ponieważ najlepsze efekty przynosi leczenie, zanim zaburzenia mutyzmu zaczną się utrwalać.

Rodzaje mutyzmu

Mutyzm całkowity

Mutyzm całkowity, oznacza zaburzenie polegające na całkowitym braku mowy u dziecka. Dziecko może wydobywać z siebie nieartykułowane dźwięki lub krzyczeć. Dziecko rozumie innych i może odpowiadać na pytania czy reagować na innych za pomocą gestów, np. kiwając głową.

Mutyzmowi całkowitemu mogą towarzyszyć zaburzenia przełykania lub zaburzenia łaknienia.

Mutyzm sytuacyjny

Mutyzm sytuacyjny polega na występowania ograniczenia lub braku mowy w konkretnych kontekstach sytuacyjnych, np. gdy dziecko jest w sytuacji stresowej, trudnej, nie czuje się dobrze/bezpiecznie. Dziecko porozumiewa się wówczas za pomocą gestów czy mimiki twarzy.

Najczęściej pojawia się okresowo podczas adaptacji do przedszkola lub szkoły. Zaburzenie mija, gdy dziecko oswoi się z nową, wcześniej stresującą sytuacją w życiu, np. gdy przyzwyczai się do przedszkola, zaczyna znów komunikować się za pomocą mowy.

Mutyzm wybiórczy

Mutyzm wybiórczy, inaczej nazywany mutyzmem selektywnym, występuje, gdy dziecko komunikuje się za pomocą mowy w sposób wybiórczy. Wybiera osoby, z którymi rozmawia, a w stosunku do innych osób zachowuje bezwzględne milczenie.

W przypadku konfrontacji z osobą wykluczoną przez dziecko, może reagować osowieniem (stać nieruchomo, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie okazywać żadnych emocji) lub emocjonalnymi wybuchami (agresja, ucieczki, płacz).

Dzieci z mutyzmem wybiórczym najczęściej do kręgu rozmówców dopuszczają najbliższych z bezpośredniej rodziny, wykluczają natomiast innych, „obcych” dorosłych. Dotyczy to przede wszystkim wykluczenia dorosłych z otoczenia dziecka w szkole czy przedszkolu.

Leczenie

Leczenie mutyzmu odbywa się na dwa sposoby:

  • metodą terapii behawioralnej, mającej na celu przyswojenie nowych zachowań i wyeliminowanie dotychczasowych, szkodliwych i utrwalonych wzorców zachowań;
  • metodą terapii psychodynamicznej – mającej na celu dotarcie do ukrytych, podświadomych przyczyn problemów pacjenta.

Oprócz mutyzmu występującego najczęściej z przyczyn natury psychicznej, może wystąpić mutyzm akinetyczny.

Mutyzm akinetyczny

Mutyzm akinetyczny, inaczej nazywany stanem apalicznym, jest spowodowany uszkodzeniami w obrębie układu nerwowego. Jego bezpośrednią przyczyną może być wypadek lub choroba. Chory jest przytomny i potrafi wodzić oczami, otwierać je i zamykać, nie panuje natomiast nad mową i ruchami ciała. Zniesione zostają odruchy spoza układu autonomicznego, odpowiedzialnego za funkcje życiowe narządów wewnętrznych), czyli odruchy zależne od woli pacjenta.

Chory jest w stanie tzw. akinezy, czyli nie może w żaden sposób nawiązywać kontaktu z otoczeniem.

Mutyzm akinetyczny może wystąpić w wyniku udaru mózgu  niedotlenienia czy chorób nowotworowych. Pojawia się również w ostatnim stadium choroby Creutzfelda-Jakoba (medonet.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.