

Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczający do szkoły ogólnodostępnej uczestniczy w zajęciach z klasą, realizując kształcenie na podstawie IPET. Organizacja jego nauczania oparta jest na odrębnej podstawie programowej (podstawa programowa kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym) oraz odrębnym ramowym planie nauczania (ramowy plan nauczania dla szkoły specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym). Nauczyciel prowadzący zajęcia w klasie realizuje więc równolegle dwie podstawy programowy związane z dwoma ramowymi planami nauczania.
Na przykład uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie realizuje zajęć informatycznych, ale w nich uczestniczy z całą klasą i realizuje treści z zajęć go obowiązujących (np. rozwijających komunikowanie się). Uczeń jest „przypisany” do konkretnej klasy, wobec czego w dzienniku lekcyjnym odnotowuje się jego obecność na zajęciach edukacyjnych.
W związku z tym, że w dzienniku nie ma miejsca na dodatkowe wpisy odzwierciedlające, co dziecko robiło danego dnia, to zazwyczaj dołącza się do niego dodatkowy dziennik (np. do zajęć pozalekcyjnych) lub po prostu zwykły zeszyt i tam dokonuje się odpowiednich zapisów. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym otrzymują wyłącznie oceny opisowe na wszystkich etapach kształcenia, zarówno z zachowania, jak i zajęć edukacyjnych.
Treści nauczania
Treści nauczania, podane poniżej za podstawą programową, mają charakter otwarty. Nauczyciel ma prawo wyboru, w tym zawężania lub poszerzania ich zakresu.
I. Ja.
- Budowanie własnej tożsamości.
- Jedzenie.
- Ubieranie się.
- Higiena osobista.
- Potrzeby fizjologiczne.
- Sygnalizowanie samopoczucia.
II. Ja i otoczenie.
- Ja – członek rodziny.
- Ja – uczeń.
- Ja – w rozmowie.
- Ja – członek społeczności lokalnej.
- Ja – członek społeczeństwa.
- Ja i przyroda.
- Moje zdrowie.
- Ja w chorobie.
- Ja jako konsument.
- Ja w świecie techniki.
- Ja w świecie technologii informacyjnej.
- Ja w bezpiecznym świecie.
- Ja w świecie kultury i rozrywki.
- Mój czas wolny.
- Będę dorosły.
III. To, co mi pomaga
- Czynniki środowiskowe (leki, rodzina, środowisko znajomych, przyjaciół, pomoce i urządzenia wspomagające funkcjonowanie komunikacji itp.). Wdrażanie do właściwego korzystania z zaopatrzenia ortopedycznego i oprzyrządowania ułatwiającego funkcjonowanie (okulary, aparaty słuchowe, kule, trójnogi, balkoniki, wózki inwalidzkie, kaski itp.).
- Działania nauczycieli i specjalistów wspierające ucznia w zakresie:
- rozwijania komunikacji;
- rozpoznawanie emocji i radzenia sobie z nimi;
- doskonalenia motoryki małej;
- doskonalenia motoryki dużej;
- doskonalenia przetwarzania zmysłowego;
- rozwijania samodzielności;
- usprawniania procesów poznawczych (uwaga, spostrzeganie, pamięć, myślenie);
- rozwijania i podtrzymywania zainteresowań;
- rozwijania i doskonalenia technik szkolnych (czytania, pisania, liczenia (Słupek, 2018).
źródło: Kazimierz Słupek, Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, HARMONIA, Gdańsk 2018