Gra pajęczyna polega na stworzeniu pajęczej sieci, której częścią jest każdy członek grupy

Czego dziecko się uczy:

Pierwszoplanowe: Współpraca, stosowanie się do poleceń, opowiadanie o sobie. Drugoplanowe: Samokontrola, koncentrowanie uwagi.

Poziom trudności:

Dla początkujących

Niezbędne umiejętności:

Dzieci muszą umieć stosować się do prostych instrukcji werbalnych oraz posiadać podstawowe umiejętności samokontroli i koncentrowania uwagi.

Potrzebne materiały:

Kłębek sznurka lub włóczki oraz duża, otwarta przestrzeń, o odpowiedniej powierzchni, żeby stworzyć sieć pająka, w której dzieci mogą się swobodnie poruszać

Miejsce:

Dzieci siedzą na podłodze w kole.

Opis zabawy

W grze Pajęczyna dzieci turlają kłębkiem sznurka lub włóczki do siebie, aby tym sposobem utworzyć pajęczynę. Każde dziecko wybiera jedno inne dziecko, a następnie powoli turla do niego kłębek. Jeśli dziecko rzuci kłębkiem lub nie toczy go odpowiednio delikatnie prowadzący zwraca mu kłębek i prosi o potoczenie go ponownie zgodnie z ustalonymi zasadami. Dziecko które otrzyma kłębek, opowiada  grupie, w co lubi się bawić. Zakończenie gry następuje po tym, kiedy każde dziecko po kolei wypowie się, trzymając swój kawałek sznurka. Dzieci przez cały czas gry siedzą na podłodze, dzięki czemu tworzy się między nimi pajęcza sieć.

Realizacja zabawy krok po kroku

  1. Powiedz dzieciom, żeby usiadły w kole.
  2. Powiedz dzieciom, że gra polega na wywoływaniu imienia któregoś z dzieci siedzących w kole i turlaniu do niego kłębka sznurka lub włóczki. Wytłumacz też, że to dziecko, które złapie kłębek, musi potem trzymać kawałek włóczki do końca gry.
  3. Zachęć pierwsze dziecko, które dostało kłębek, aby powiedziało coś na temat swojej ulubionej zabawy. Następnie poproś dziecko, żeby powiedziało imię innego dziecka i poturlało w jego kierunku kłębek. Przypomnij dziecku wypowiadającemu się jako pierwsze, żeby trzymało koniec sznurka.
  4. Wytłumacz dziecku które złapało kłębek, aby wypowiedziało imię innego dziecka i łagodnie potoczyło kłębek w jego kierunku. Także to dziecko pow winno zatrzymać w ręce swój kawałek sznurka.
  5. Powtarzaj krok 4, tak żeby wszystkie dzieci miały okazję potoczyć kłębek i zostały z fragmentem sznurka w rękach. Pajęcza sieć jest wtedy ukończona.
  6. Zakończenie zabawy. Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

  1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność współpracy oraz to, że Pajęcza sieć nie zakończyłaby się takim sukcesem, gdyby wszyscy nie stosowali się do poleceń, nie wykazywali chęci współpracy i samokontroli oraz nie koncentrowali swojej uwagi.
  2. Zapytaj dzieci, co musiały robić, kiedy łapały kłębek. Podkreśl, że każde z nich odniosło sukces dzięki stosowaniu się do poleceń i wymień po kolei wszystkie kroki, które dzieci zrealizowały, aby osiągnąć sukces (tj. wybór dziecka, wypowiedzenie jego imienia, potoczenie w jego kierunku kłębka i trzymanie kawałka sznurka).
  3. Zapytaj dzieci, jak się czuły kiedy nadchodziła ich kolej w budowaniu pajęczej sieci i jak się czuły, kiedy pracowały razem z innymi dziećmi, aby wspólnie osiągnąć ten cel. Podkreśl, że każde dziecko stworzyło fragment sieci i sieć nie byłaby kompletna bez wkładu któregokolwiek z dzieci.
  4. Zapytaj dzieci, czego dowiedziały się od siebie na temat swoich ulubionych zabaw. Czy ich ulubione zabawy były podobne czy też inne od tych, które wymieniali ich koleżanki i koledzy? (Reddy, 2015).

źródło: Linda A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…”, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.