Odprężenie mózgu czerpie inspirację z metody opracowanej przez Instytut Monroe. Ta technika polega na odprężeniu każdej części głowy: szczęk, policzków, powiek, owłosionej skóry, uszu, szyi, karku itd., co sprawia, że odprężenie przenosi się do mózgu, ogarnia go i „daje rozkaz” przeniesienia owego odprężenia do każdej części ciała.

Podobnie jak trening autogenny również odprężenie mózgu odwołuje się do autosugestii. Ta technika relaksacji może także poprawić możliwości skupienia uwagi i koncentracji. O ile trening autogenny często prowadzi do zaśnięcia, o tyle odprężenie mózgu może pomóc odprężyć się przy zachowaniu czujności umysłowej. Również tym razem relaksacja skonstruowana jest w taki sposób, by można było ją nagrać i wykorzystać podczas seansu kierowanego odprężenia. Można tekst dowolnie modyfikować.

Przyjmujemy wygodną pozycję – możemy położyć się na podłodze lub zasiąść w fotelu. Nastawiamy muzykę sprzyjającą odprężeniu. Kilkakrotnie oddychamy głęboko przy akompaniamencie stwierdzeń takich jak w opisie treningu autogennego:

Bierzemy kilka głębokich oddechów, powtarzając w myślach na wdechu:

  • Wchłaniam powietrze. Wypełnia mnie ta energia, która daje spokój, odprężenie i czujność.

W czasie zatrzymania powietrza stwierdzamy:

  • Zatrzymuję w sobie tę energię, która wypełnia moje ciało i umysł.

Podczas wydechu stwierdzamy:

  • Wyrzucam powietrze ciężkie od nieczystości, pozostaję w pokoju, ciszy i pogodzie.

Bierzemy jak najgłębszy wdech, jednak bez żadnego przymusu, a wydychamy powietrze możliwie najwolniej. Nagrajmy te stwierdzenia, nawet wielokrotnie, według indywidualnego życzenia. Ten rodzaj oddychania wspaniale przygotowuje do relaksacji.

Przerwa

  • Moje powieki są ciężkie, spoczywają swobodnie bez żadnego napięcia w oczach. Mięśnie moich powiek i oczu są odprężone, rozluźnione. Czuję, jak odprężenie powoli ogarnia moje powieki i moje oczy.

Przerwa

(Przerwy można dowolnie przedłużać, wykorzystując je na powtarzanie w pamięci tekstu stwierdzeń).

  • Moje szczęki są całkowicie odprężone, całkowicie rozluźnione. Wszystkie mięśnie moich szczęk są rozluźnione, odprężone. Znika wszelkie napięcie, jego miejsce zajmuje głębokie odprężenie.

Przerwa

Mój język jest odprężony, spokojnie spoczywa na podniebieniu. Wszystkie mięśnie mojej szczęki i ust są całkowicie odprężone, całkowicie rozluźnione.

Przerwa

Moje policzki i wszystkie mięśnie mojej twarzy są całkowicie rozluźnione. Czuję jak moją twarz ogarnia spokój i odprężenie. Moja twarz wyraża spokój, odprężenie i pogodę.

Przerwa

Mój kark i moja szyja są całkowicie rozluźnione. Wszystkie mięśnie mojej szyi i mojego karku rozluźniają się i odprężają.

Przerwa

Wszystkie mięśnie owłosionej skóry i całej głowy rozluźniają się i rozprężają, co sprzyja głębokiemu odprężeniu umysłowemu. Cała moja głowa pogrąża się w głębokim i przyjemnym odprężeniu.

Przerwa

To odprężenie powoli się rozprzestrzenia i dociera do mojego mózgu. Mój mózg pławi się w tym głębokim odprężeniu. Czuję, jak to odprężenie ogarnia całą moją głowę i daje mi głębokie odprężenie umysłowe. Mój mózg i cały mój system nerwowy ogarnia głębokie odprężenie.

Przerwa

Przenoszę to odprężenie na różne części mojego ciała. Za pośrednictwem moich nerwów, które pławią się w odpoczynku i odprężeniu, przenoszę to uczucie odprężenia na moje ramiona…

Ramiona, odprężcie się. Ramiona, rozluźnijcie się. Mięśnie ramion, rozluźnijcie się.

Przerwa

Lewa ręko, odprężasz się i rozluźniasz. Mięśnie mojej lewej ręki, rozluźnijcie się, odprężcie.

Przerwa

Mięśnie mojej klatki piersiowej, rozluźnijcie się. Moje serce, moje płuca, rozluźnijcie się, odprężcie. Moje serce, moje płuca, rozluźnijcie się, odprężcie. Moje serce, bijesz powoli i regularnie, oddycham wolno i regularnie. Wszystkie mięśnie mojej klatki piersiowej, rozluźnijcie się, odprężcie.

Przerwa

Mięśnie mojego brzucha, rozluźnijcie się, odprężcie. Wszystkie mięśnie i wszystkie organy mojego brzucha, rozluźnijcie się, odprężcie.

Przerwa

Mięśnie mojej miednicy, odprężcie się. Wszystkie mięśnie i wszystkie organy mojej miednicy, rozluźnijcie się, odprężcie się.

Przerwa

Teraz przenoszę odprężenie na prawą nogę. Prawa nogo, odprężasz się i relaksujesz. Mięśnie mojej prawej nogi, odprężcie się, rozluźnijcie się.

Przerwa

Noga lewa, odprężasz się, relaksujesz. Mięśnie mojej lewej nogi, rozluźnijcie się, odprężcie.

Wszystkie mięśnie moich nóg są całkowicie zrelaksowane, całkowicie odprężone.

Całe ciało ogarnia to głębokie odprężenie, które reaguje moje ciało i umysł. Mój mózg jest odprężony, a moja twarz wyraża spokój i pogodę.

Przerwa

Jestem gotów wyzwolić i wyrazić cały mój potencjał uczenia się i cały potencjał intelektualny… Cały mój potencjał zdobywania wiedzy wyraża się swobodnie w odprężeniu i przyjemności.

Ilekroć mamy się uczyć, napisać jakiś tekst czy list, opanować język obcy, poświęćmy czas na to, by się należycie odprężyć. Przy powtarzaniu materiału najpierw się odprężamy i staramy się przyswoić konieczne wiadomości w formie wizualizacji (Drapeu, 2002).

źródło: Ch. Drapeu, Jak uczyć się szybko i skutecznie…, Klub dla Ciebie, Warszawa 2002

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.