Kotek Kruczek – scenariusz zajęć logopedycznych przeznaczony do realizacji wśród dzieci 5 i 6 letnich

Temat zajęć: „ Kotek Kruczek”
Cel główny: Wywołanie głoski K i utrwalenie jej w sylabach, wyrazach i zdaniach.
Cele szczegółowe:
1.Usprawnienie narządów artykulacji głównie języka.
2.Zwiększenie ruchomości narządów mowy.
3.Doskonalenie prawidłowego sposobu oddychania.
4.Wzbogacenie słownika dziecka.
5.Naśladowanie dźwięków mowy różnych zwierząt oraz śmiechów różnych osób.
Pomoce dydaktyczne:
Kreda, szary papier, koszyk, karty pracy, emblematy sylab, piłka,
Formy pracy:
Indywidualna.

Przebieg zajęć:
1.Propozycja ćwiczeń oddechowych ułatwiających wywołanie głoski k:
– Chuchanie na zmarznięte dłonie ( długie),
– Chuchanie na lusterko, tak aby zaparowało,
– Próby naśladowania odgłosów zwierząt( kilkakrotne powtórzenie sylab np. ko ko ko, kwa kwa kwa,
– Naśladowanie śmiechu różnych ludzi kobiety: ha, ha, ha, dziewczynki: hi, hi, hi, mężczyźni: ho, ho, ho, staruszki: he, he, he.
2.Ćwiczenia usprawniające narządy mowy:
– Wysuwanie i chowanie języka przy szeroko otwartych ustach,
– Kląskanie językiem,
– Opieranie języka o dolne zęby,
– Unoszenie środka języka do podniebienia,
– Podwijanie języka,
– Ssanie cukierka środkiem języka,
– Mlaskanie środkiem języka,
– Przyklejenia języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach,
– Dmuchanie przez nos na piórko zawieszone na nitce,
– Dotykanie językiem do wałka dziąsłowego, tuż za górnymi zębami i opuszczanie języka na dno jamy ustnej, tak aby doszło do wysklepienia grzbietu języka ( zabawa w koci grzbiet).
3.Głoska k – przy wywoływaniu głoski k na samym początku, zanim dziecko zyska kontrolę nad ułożeniem języka w jamie ustanej ważne jest posiadanie lusterka w terapii logopedycznej. Dzięki temu dziecko będzie widział, jak się język układa w buzi. Dla wywołania głoski k czasem wystarczy szerokie otwarcie ust, a następnie cofnięcie języka do tył i wymawianie dźwięku k…k…k. Jeżeli dziecko ma kłopoty z właściwym ułożeniem języka, można spróbować przytrzymać czubek języka za pomocą szpatułki i prosić o wymawianie sylaby ta. Unieruchomienie czubka języka spowoduje, że jego tylna cześć uniesie się do góry. W takiej sytuacji dziecko zamiast ta wypowie ka.
4. Zabawa oddechowo – fonacyjna „ Mruczek kruczek” – logopeda czyta wierszy E. M. Skorek „ Kto mruczy?” a dzieci w odpowiednich miejscach mruczą na jednym wydechu. W czasie mruczenia sprawdzają palcami, jak drżą im usta i skrzydełka nosa.
5. Wywołaną głoskę k łączymy z sylabami:
ka, ko, ku, ke, ak, ek, uk, ok.
aka, ake, aku, ako, eka, eke, eku, eko,
uka, uke, uku, uko, oka, oke, oku, oko.

Propozycje zabaw:
– „ Koszyczek Kamili” – dziecko wraz z logopedą spacerują po sali i zbierają do koszyczka sylaby z głoską k napisane na karteczkach z jednoczesnym głośnym wymawianiem sylab.
– „ Piłka” – logopeda siedzi naprzeciwko dziecka i turlając piłkę wypowiada określoną ćwiczoną sylabę, a zadaniem dziecka jest złapanie piłki i powtórzenie sylaby.
– „ Zabawa w klasy” – zamiast wypisanych na polach cyfr są napisane sylaby i dziecko skacząc po nich wymawia głośno sylaby pod opieką logopedy.
– „ Co to?” – logopeda rysunek kota przykrywa kartka pociętą na 6 części 9 tak jak puzzle – dowolnie rozcięte). Na każdej części umieszcza sylabą z ćwiczoną głoską i dodatkowo rysuje na każdej części oczka z kostki od 21 – 6. Dziecko wyrzuca kostką liczbę oczek, przelicza je i szuka na kartce. Jak znajdzie ściąga ją z ukrytego rysunku i powtarza sylabę za logopedą. Zabawa trwa do momentu ściągnięcie wszystkich część z obrazka.
– „ Powtórz za mną” – dowolny rysunek wycięty z gazety i na nim umieszczone są ćwiczone sylaby. Dziecko z logopeda ogląda rysunek i głośno powtarza sylaby. Opisuje treść rysunku.
– „ Zabawa Pomidor” – logopeda zadaje dziecku różne pytania, a dziecko odpowiada tylko ustaloną wcześniej sylabą np. ku, nie może się pomylić. Jak zamiast sylaby odpowie na pytanie właściwą odpowiedzią to daje fanta.
– Zabawa „ Memory z głoską k” – podwójne obrazki przedstawiają zwierzęta, ptaki. Zadaniem dziecka jest znaleźć parę czyli dwa takie sam obrazki, a następnie wydać odgłosy, jakie wydają konkretne ptaki. ( kura, kogut, krowa, pies, kot, gołąb, indyk).
6.Utrwalenie wyrazów z głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie:
– Kabel, kawa, Kamil, kolej, koło, kowal, kwadrat, komin, kosiarka, kucyk, kula, krowa, kura, kaktus, kalafior, kukurydza, koc, kok, kelner, konwalia, kopalnia, kaktus, kosz, koszyk, kamyk,

– Foka, bajka, fajka, grajka, lalka, kukułka, ławka, makaron, okulary, muzyk, pakunek, kanapka, polanka, mleko, kluski, wioska

– Kajak, ołówek, buk, konik, słowik, kurek, bałwanek, mak, ptak, plecak, kotek, pierścionek, dzbanek, burak, byk, pilnik, kiosk, rak, bak.
7.Utrwalenie głoski k w zdaniach iw wierszach:
– Kukułeczka kuka na wysokim buku.
– Karolina kupiła kajak.
– Kamil czyta bajki o koniach.
– Kotek kruczek goni ptaki.
– Kolorowe korale leżą na kamyku.
– Kasia zbiera lalki.
– Lalka Kamili ma butelkę mleka.
– Szukamy dzbanka z mlekiem.
– Kupiłem kajak (Renata Stachowicz, 2016, edux.pl).