Jak bezpiecznie bawić się w czasie ferii? Konspekt zajęć zintegrowanych w zespole klas I-III

Konspekt zajęć zintegrowanych w zespole klas I-III

Temat : Jak bezpiecznie bawić się w czasie ferii ?

Hasło programowe: Bezpieczeństwo w różnych miejscach i sytuacjach, zwłaszcza na drogach publicznych, rozpoznawanie zagrożeń
i umiejętności zachowania się w przypadku zagrożenia.

Cele ogólne :
– Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa
podczas zimowych zabaw.

– Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

– Wzbogacanie słownictwa czynnego uczniów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

• odróżnia bezpieczne miejsca od niebezpiecznych przeznaczonych do zabaw,
• wypowiada się w sposób logiczny i uporządkowany na zadany temat,
• rozwiązuje rozsypankę sylabowo-liczbową – kl. I,
• dobiera tytuł do obrazka – kl. I,
• układa zdania z rozsypanki wyrazowej – kl. II,
• czyta ze zrozumieniem – kl. III,
• pisze zachowując zasady ortograficzne,
• formułuje wniosek – zasadę ortograficzną,
• dodaje i odejmuje w zakresie 10 – kl. I, w zakresie 100 kl. II
i kl. III,
• mnoży i dzieli w zakresie 100 – kl. III,
●czyta wyrazy: zima, sanki, narty, kulig, bałwan – kl. I.

Cel terapeutyczny: Niwelowanie napięć i lęku dzieci.
Stwarzanie możliwości odniesienia sukcesu.

Metody pracy : oglądowa, ćwiczeń praktycznych, problemowa, zabawowa, praca z tekstem, aktywizujące ( ewaluacyjna „wrzuć do pamięci” )

Formy pracy : zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne : rozsypanka liczbowo-sylabowa, rozsypanka wyrazowa, wykreślanka literowa ,karta pracy dla ucznia, historyjka obrazkowa „Zimowe zabawy”, opowiadanie „Niebezpieczeństwo na lodzie”, puzzle.

PRZEBIEG LEKCJI

Faza przygotowawcza

1.Odgadywanie tematu zajęć w formie zabawy umysłowej z podziałem na trzy poziomy. Odczytanie hasła – kl. I, kl. II i kl. III. „Zabawy zimowe”

Faza realizacyjna

2.Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „W co można się bawić zimą ?”
Swobodne wypowiedzi uczniów w oparciu o ilustracje, własne
doświadczenia oraz wykonane wcześniej zadanie.

3.Inscenizacja ruchowa piosenki „Zła zima”.

4.Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu.

Wyszukiwanie na ilustracjach zabaw w bezpiecznym miejscu.
Przyklejanie tytułu do odpowiedniego obrazka- kl. I.
Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej – kl. II.
Czytanie ze zrozumieniem – kl. III.

5.Sprawdzenie poprawności wykonania zadania, przepisanie otrzymanych haseł – kl. I, II i III.
Czytanie całościowe wyrazów: zima, narty, sanki, kulig, bałwan – kl. I.

Faza podsumowująca

6.Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
7.Uczniowie otrzymują śnieżki z niedokończonymi zdaniami np.
Nie wolno… Nie zjeżdżaj… Nie rzucaj… Nie ślizgaj się…
Nie doczepiaj … Nie przechodź przez ulicę…
Po wykonaniu zadania uczniowie głośno odczytują zdania
i przyklejają je do bałwana przypiętego do tablicy ( wrzuć do pamięci ).

8. Ocena pracy uczniów.
9. Praca domowa: Uzupełnić karty pracy.
10. Ewaluacja

Zanim w śnieżnym puchu
Zawiruje świat
Przyjmij cenne uwagi
I tych kilka rad,
By radości uśmiechy
I wszelkie szaleństwa
Nie skończyły się bólem i łzami
Z braku bezpieczeństwa.

NIEBEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE
Po lekcjach poszedłem z Tomkiem ślizgać się na zamarzniętym stawie. W chwilach odpoczynku obserwowaliśmy, jak wędkarze łowią ryby
w przeręblach. Nagle uwagę moją przykuły rosnące przy brzegu kępy pałek. Były śliczne, brązowe. Już wyciągnąłem rękę i nagle… trach! Wpadłem do wody.
– Ratunku! Ratunku! – krzyknąłem.
– Przerażony. Tomek skoczył mi na pomoc, ale lód zatrzeszczał.
– Stój! – krzyknął wędkarz do Tomka, a sam położył się na lodzie. Podał mi kij. Wczołgałem się na lód. Mokry, trzęsąc się z zimna, popędziłem do domu. Tomek blady z przejęcia , biegł obok mnie. Marku, jak to dobrze, że ten wędkarz był tak blisko.
Wyprawa skończyła się długą chorobą. Cały miesiąc nie chodziłem do szkoły. W tym czasie na ślizgawce zrobionej na szkolnym boisku moi koledzy nauczyli się pięknie jeździć na łyżwach. Kiedy po chorobie spotkałem się z przyjaciółmi w szkole, przyrzekliśmy sobie ślizgać się tylko na specjalnie zrobionych lodowiskach.

1. Kto poszedł ślizgać się po stawie?
2. Kto uratował chłopca?
3. Jak długo chorował Marek po wypadku na lodzie?
4. Co przyrzekli sobie chłopcy?

Nie zjeżdżaj z górki w pobliżu ulicy!
Przechodź zawsze po pasach!
Baw się w bezpiecznych miejscach!
Nie ślizgaj się na zamarzniętych stawach, jeziorach i rzekach! (Elżbieta Horbowska-Zaranek, 2016)

źródło: edux.pl