Przygotowanie zadania domowego

Nauczyciel może podkreślić najważniejsze elementy zadania domowego, podać wyjaśnienia pisemne i zadawać pytania, aby się upewnić, że dziecko wie, które fragmenty zadanego materiału są potrzebne do wykonania zadania. Może poprosić dziecko, by przed rozpoczęciem odrabiania zadania zrobiło plan pracy, aby dopilnować, że jego praca będzie logiczna i spójna, zwłaszcza gdy jest to wypracowanie. Jeśli na wykonanie zadania potrzebnych jest kilka dni, nauczyciel powinien regularnie przeglądać brudnopisy dziecka i śledzić jego postępy. Takie działania podnoszą prawdopodobieństwo terminowego odrobienia zadania domowego.

Problemy z pamięcią

Jeśli dziecko ma kłopoty z dokładnym zapamiętaniem tego, co jest zadane do domu oraz przypomnieniem sobie odpowiednich informacji podczas odrabiania zadania (co jest typową cechą upośledzenia funkcji wykonawczych), można mu kupić odpowiedni gadżet. Mały dyktafon posłuży do nagrania ustnych poleceń nauczyciela uzupełnionych komentarzem własnym dziecka, podkreślającym najistotniejsze informacje. Zarówno dziecko, jak i jego rodzice będą dzięki temu wiedzieli, co dokładnie zostało powiedziane i na czym polega zadanie. Innym rozwiązaniem jest dzwonienie do kolegi z klasy, którego można poprosić o wyjaśnienia dotyczące pracy domowej.

Nadzór

Rodzice i nauczyciele szybko się przekonują, że dziecko z zespołem Aspergera wymaga stałego nadzoru podczas odrabiania pracy domowej. Dla rodzica, który ma również inne obowiązki domowe, jest to duży problem.

Dziecko może mieć problem z zabraniem się do zadania i rozeznaniem, od czego należy zacząć. Może odsuwać w czasie wykonanie zadania, przez co rodzic musi nadzorować rozpoczęcie odrabiania pracy domowej. Nadzór rodzicielski nie kończy się jednak z chwilą, kiedy dziecko zacznie pracować. Rodzic musi być dostępny dla dziecka także wtedy, gdy potrzebuje ono pomocy przy trudniejszym zadaniu, albo by je zapewnić, że wybrało dobrą strategię. Dzieci z zespołem Aspergera mają skłonność do niedostrzegania alternatywnych rozwiązań i upartego trzymania się jednej metody osiągania celu, podczas gdy ich rówieśnicy dochodzą do wniosku, że warto sprawdzić jeszcze jakieś inne. Żeby pokazać dziecku, że można myśleć na różne sposoby, warto dać mu listę alternatywnych strategii rozwiązania konkretnego problemu: dziecko musi mieć świadomość, że istnieje „plan B”.

Nadzór potrzebny jest także po to, by pomóc dziecku ustalić priorytety i planować, znaleźć odpowiednie słowo i podtrzymać motywację. Można ją wzmocnić poprzez odpowiednie nagradzanie koncentracji i wysiłków dziecka” (Attwood, 2013).

źródło: T. Atwood, Zespół Aspergera…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.