Poznaje siebie i otaczający świat – zabawki. Scenariusz zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej, dla dzieci 2, 3 letnich

Temat: Poznaje siebie i otaczający świat – zabawki.

Cele zajęć:
– wzbogacenie słownictwa
– doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
– usprawnienie aparatu artykulacyjnego
– utrwalenie schematu ciała
– kształtowanie prawidłowego toru oddechowego

Przebieg zajęć:
1. Powitanie – dzieci stoją w kole posyłają sobie całuski ręką.

2. Usprawnianie aparatu artykulacyjnego – uczestnicy siedzą na dywanie, prowadzący opowiada historyjkę i demonstruje, zawarte w niej ćwiczenia. Dzieci je powtarzają.

Języczek – Podróżniczek przyszedł do sali przedszkolnej. Dzieci bawiły się zabawkami, jeden chłopczyk dźwigiem (otwórz szeroko buzię, podnieś język za górne zęby i przesuń go w stronę gardła), drugi chłopczyk bawił się bączkiem kręconym dookoła (obliż górną i dolna wargę czubkiem języka). Dziewczynki puszczały bańki mydlane (dmuchaj na bańki mydlane – wdech nosem, wydech ustami). Dzieci z uśmiechem z (rozciągnij wargi w szerokim uśmiechu) zaprosiły Języczka do wspólnej zabawy.

3. Zabawa „Zabawki” – wzbogacenie słownictwa. Nazywanie przedmiotów przedstawionych na ilustracji (piłka, trąbka, samochód, bąk, lalka, miś, balonik, wiatraczek). Naśladowanie odgłosów nadawanych przez zabawki (piłka – hop, hop, bąk – uuu, wiatraczek – wszystkie dzieci ćwiczą oddech, wykonują wdech ustami, wydech nosem).

4. Zabawa ruchowa „Pajacyki” – dzieci skaczą jak pajacyki, naśladują ruchy prowadzącego: stoją z uniesionymi rękoma, wykonują podskok z jednoczesnym klaśnięciem i rozłożeniem nóg w rozkrok a następnie podskakują z jednoczesnym opuszczeniem rąk i złożeniem nóg.

5. Balansowanie – ruch rytmiczny. Dziecko leży na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Rodzic siedzi przed nim, chwyta je za pięty i balansuje – wprowadza ciało dziecka w rytmiczny ruch (do przodu i do tyłu). Ćwiczenia powtarzamy kilka razy.

6. Ćwiczenia stóp – dziecko leży na plecach z rękami wzdłuż tułowia. Rodzic siedzi przed nim chwyta stopę i ją stabilizuje, trzymając za pietę. Palcem wskazującym ręki wypycha każdy palec dziecka we wszystkie strony, a drugim palcem tworzy opór. Stopę dziecka ciągnie w kierunku przeciwnym do rozciąganych palców np.: palec pacha w stronę kolana, piętę ciągnie do siebie. Ćwiczenie wykonuje się najpierw na prawej potem na lewej stopie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

7. Zabawa „Poznaję swoje ciało” – uczestnicy stoją w kole. Prowadzący recytuje wiersz, ilustrując ruchem jego treść. Przy powtórzeniu zabawy włączają się dzieci.

Tu paluszek, tu paluszek
a tu jest mój mały brzuszek.
Tu jest rączka, a tu druga
A tu oczka do mnie mruga.
Tu jest buzia, tu ząbeczka
Tam wpadają cukiereczki
Tu jest nóżka, a tu druga
A tu…

8. Zabawa ruchowa przy muzyce z chustą animacyjną – taniec w kole trzymając chustę za uchwyty, zwijanie chusty do przodu i rozwijanie jej do tyłu, unoszenie chusty do góry i na dół.

– 8 – taniec w kole
– 4 – delikatne wprawianie chusty w ruch
– 2 – unoszenie chusty do góry i na dół

9. Ćwiczenia manualne, dobieranka „Sprzątamy zabawki” – uczestnicy siedzą przy stoliku. Prowadzący rozdaje dzieciom obrazki z zadaniem. Dzieci nazywają obrazki przedstawione na obrazkach, następnie z pomocą rodziców, przyklejają na odpowiednich półkach. Po skończeniu, następuje prezentacja prac wykonanych przez dzieci.

10. Pożegnanie – dzieci siedzą w kręgu i turlają piłkę do wybranej osoby i mówią lub pokazują gestem pa, pa.

źródło: Grażyna Antosiak, 2017, edux.pl

Bibliografia: Maria Bryła, Aneta Muszyńska: ,,Przygody języczka podróżniczka – ćwiczenia logopedyczne dla dzieci od 1 roku życia”, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2013 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.