Emocje towarzyszą każdej zabawie. Postarajmy się, aby wszystkie aktywności wywoływały w dzieciach dużo pozytywnych emocji…
#autyzmipokrewne#integracja#grupa#pozytywne#emocje
Małe autystyczne dzieci mogą mieć problemy z odczytywaniem emocji z twarzy innych osób. Ale to tylko jeden z problemów. Mogą nie rozpoznawać twarzy innych, na przykład rówieśników ze swojej grupy, zwłaszcza na początku roku szkolnego. Ta zabawa może pomóc uświadomić sobie swoją obecność w grupie oraz pomóc zapamiętać twarze rówieśników z grupy a także zwrócenie uwagi na swoje rysy twarzy.
Pierwsze emocje z jakimi maluchy się spotykają to niewątpliwie zadowolenie lub jego brak, następnie strach i smutek. W przypadku tej zabawy, postarajmy się wywołać pozytywne wrażenie przynależności do grupy i akceptacji przez grupę wzmacniając uczucie zadowolenia.
W trakcie zabawy dzieci z przyjemnością rozpoznają swoje odbicie w lustrze. Cieszą się również, że są zauważane przez innych ~ Barbara Sher, terapeutka zajęciowa.
Cele:
- Wywoływanie pozytywnych emocji.
- Rozpoznawanie swojego odbicia w lustrze.
- Zaskoczenie widokiem swojego odbicia.
Materiały
- Bezpieczne lustro.
- Chustka.
Przebieg zabawy
- Dzieci siadają w kole. Przed jednym z nich stoi lustro przykryte chustką.
- Po zasłonięciu lustra wszyscy mówią razem:
- – Kto to jest?
- – Czy ktoś wie?
- – To jest (zdejmijcie materiał z lustra, podając imię dziecka) ……………………..
- – Lubimy cię! (Uśmiechamy się).
Odmiany
- Dla odmiany przykryj dziecku chustką głowę. Podczas mówienia wierszyka odsłońcie mu twarz.
- Zamiast dzieci zakrywajcie chustka pluszowe zwierzęta.
Czego dzieci się uczą?
- Dzieci zaczynają dostrzegać coraz więcej szczegółów na swoich twarzach, dzięki czemu łatwiej będzie im rozróżniać osoby w swoim otoczeniu.
Modyfikacje
- Jeżeli dziecku trudno jest się skupić, spróbuj przyciągnąć jego uwagę, przybliżając lustro lub zastępując je większym.
- Patrzenie w odbicie swoich oczu w lustrze jest dobrym ćwiczeniem utrzymywania kontaktu wzrokowego dla dzieci, które do tej pory nie chciały go nawiązywać (Sher, 2014).
źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2014