Integrację zmysłów naszego dziecka możemy z powodzeniem ćwiczyć w domu

Parę prostych ćwiczeń wspomagających integrację sensoryczną znalazłam w książce pt. „Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej” autorstwa Polly Godwin Emmos i Liz McKendry Anderson. Ćwiczenia podzielono na III grupy z których każde ma wpływ na odpowiedni układ sensoryczny.

I. Układ dotykowy – pozwala na odczuwanie, czy dane obiekty są gorące czy zimne, ostre czy tępe, szorstkie czy gładkie (np. skuteczne szukanie kluczy w torebce, odczuwanie bólu, ciśnienia itp.)

Ćwiczenia

Dotykowe pudełko

Weź plastikowy pojemnik, poszewkę na poduszkę lub pudełko po butach i umieść wewnątrz różne przedmioty, po czym poproś dziecko, aby włożyło do środka rękę i spróbowało odgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

Sensoryczny kubełek

Napełnij duży plastikowy kubełek ryżem, makaronem, płatkami kukurydzianymi, prażoną kukurydzą, piaskiem, wodą, nasionami itp. Następnie umieść w środku kilka różnych przedmiotów. Poproś dziecko, aby zanurzyło dłonie w pojemniku i postarało się znaleźć przedmioty. Spróbuj napełnić kubełek czymś ciepłym, zimnym, szorstkim, gładkim itp.

Ubranka

Zawsze miej pod ręką pudło z używanymi ubraniami. Wybieraj stroje o różnych powierzchniach (gładkie, puszyste, szorstkie itp.).

Zabawa w wannie

Zachęcaj dziecko do używania podczas kąpieli różnych rodzajów mydeł, gąbek i ręczników. Proponuj malcowi mydła o odmiennych zapachach, kształtach, powierzchniach i gęstości. Kup także dziecku różne rodzaje gąbek, myjek i szczotek.

Zabawki

Proponuj dziecku zabawki o różnych rodzajach powierzchni – miękkie, twarde, szorstkie, gładkie, puszyste, kanciaste itp.

Hot-dog

Ciasno owiń dziecko kocem.

Malowanie palcami

Używaj specjalnej farby do malowania palcami i mieszaj ja z innymi materiałami, np. ryżem, piaskiem, nasionami czy prażoną kukurydzą, aby uzyskiwać nowe doznania dotykowe. Możesz też stworzyć własną farbę z pianki do golenia, sosu, czy galaretki.

Wspólne gotowanie

Umożliwiaj dziecku kontakt ze wszystkim, co można mieszać lub ugniatać, np. różnego rodzaju ciastem.

Pokarmy

Zachęcaj dziecko do próbowania nowych pokarmów o różnych smakach i konsystencji.

II. Układ przedsionkowy – koordynuje  ruchy oczu, głowy, ciała. Pozwala nam balansować na równoważni, bujać się na huśtawce, koordynować ruchy obu stron ciała i łapać równowagę, gdy się potkniemy.

Ćwiczenia

Skakanie na piłce

Podaruj dziecku dużą nadmuchiwana piłkę, na której malec będzie mógł usiąść i skakać. Bawcie się tak na trawie lub dywanie.

Turlanie

Turlajcie się z trawiastej górki.

Huśtawki

Bujajcie się na różnego rodzaju huśtawkach – podwieszanych, poziomych, wiszących oponach, linach, obręczach itp.

Bujanie na kocyku

Niech dziecko połozy się na dużym kocu, a dwie osoby dorosłe chwycą za jego przeciwległe krawędzie, lekko uniosą i zaczną bujać na boki.

Ślizganie

Zachęć dziecko do zabawy na zjeżdżalniach na podwórku lub basenie.

Tor przeszkód

Stwórz w domu tor przeszkód zachęcający dziecko do pełzania, wspinania się, skakania, balansowania itp.

Pojazdy

Zachęcaj dziecko do jazdy na rowerze, rowerku trójkołowym, hulajnodze itp.

Bieganie

Graj z dzieckiem w berka, piłkę nożną, koszykówkę, ścigaj się itp.

Skakanie

Zachęcaj dziecko na przykład do zeskakiwania z pierwszego stopnia schodów, podskakiwania w miejscu, zabawy skakanką, zabawy na trampolinie, robienia pajacyków, gry w klasy, skakania na kupkę liści itp.

Obracanie

Zachęcaj dziecko do zabawy na karuzeli lub obracania się wokół własnej osi – uważnie nadzoruj te zabawy.

III. Układ proprioceptywny – ten układ korzysta z danych dostarczanych przez mięśnie i stawy, aby informować mózg o pozycji ciała. Dzięki niemu możemy stać bez przewracania się, używać ołówka lub kozłować piłką.

Ćwiczenia

Noszenie ciężkich przedmiotów

Zachęcaj dziecko do noszenia np. kosza z brudnymi ubraniami, torby z zakupami, butelki mleka, pudełka proszku do prania itp.

Pchanie

Zachęcaj dziecko do pchania przed sobą wózka spacerowego, wózka z zakupami, zabawkowej kosiarki do trawy, dużych zabawek itp.

Ciągnięcie

Zachęcaj dziecko do ciągnięcia wózka, liny, dużych zabawek itp.

Zderzanie

Ułóz stertę poduszek i pozwól dziecku na nia skoczyć. Podczas wizyty w wesołym miasteczku zabierz malca na przejażdżkę zderzajacymi się samochodzikami.

Chodzenie tyłem

Taczki

Nalewanie

Pozwól dziecku przelewać płyny i przesypywać drobne materiały (np. piasek, ryż, makaron, nasiona: fasola, groch, siemię lnu, słonecznik lub prażoną kukurydzę) miedzy pojemnikami o różnych kształtach i rozmiarach.

Smarowanie

Pozwól dziecku smarować pieczywo masłem, masłem orzechowym, galaretką, twarożkiem itp.

Zwisanie

Zachęcaj dziecko do zwieszania się z drabinek na podwórku – nadzoruj te zabawy.

Napieranie

Wyznacz miejsce na ścianie, na które dziecko będzie mogło napierać rękami i stopami.

Machanie i odbijanie

Zachęcaj dziecko do zabawy rakietą do tenisa lub badmintona, kijem baseballowym itp. (Emmons, Anderson, 2007)

źródło: P. G. Emmos, L. M. Anderson: „Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej…”, K. E. LIBER, Warszawa 2007

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.