Królik to zajęcia przeznaczone dla dzieci z ASD i zaburzeniami pokrewnymi dotyczy nauki czytania ze zrozumieniem, pisania i wykonywania poleceń.

Materiały:

 • arkusz A4 z sylwetką królika z marchewką dla każdego ucznia.
 • kredki,ołówki.

Imię i nazwisko…………………………………………………. Data……………….

Brązowy królik trzyma w prawej łapce pomarańczową marchewkę. Królik zje marchewkę.

 1. Jakiego koloru jest królik?………………………………………………………………………………………………………….
 2. Jakiego koloru jest marchewka?………………………………………………………………………………………………..
 3. Co zje królik?………………………………………………………………………………………………………….
 4. W której łapce królik trzyma marchewkę?………………………………………………………………………………………………..

Przebieg lekcji

 1. Rozdaj uczniom arkusze z królikiem i ołówki. Powiedz: Zapiszcie w górnej części kartki swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę w prawym górnym rogu kartki. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że każdy zapisał datę. Zabierz ołówki.
 2. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj, proszę, zdanie u góry strony. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nikt nie będzie potrafił przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 3. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich dwóch kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Potem pomóż im znaleźć brązową i pomarańczową kredkę. Zbierz pudełka z kredkami.
 4. Powiedz: Pokolorujemy królika na brązowo, a marchewkę na pomarańczowo. Na jaki kolor pokolorujemy królika? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 5. Powiedz: Pokolorujcie królika. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko królika. Powtarzaj słowa brązowy królik najczęściej jak to możliwe.
 6. Powiedz: Na jaki kolor pokolorujemy marchewkę? Spójrzmy do historyjki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu dzieciom uczniom. Następnie zbierz kredki.
 7. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1). Jakiego koloru jest królik?………………………………………………………………………………………………………….
  2). Jakiego koloru jest marchewka?………………………………………………………………………………………………..
  3). Co zje królik?………………………………………………………………………………………………………….
  4).W której łapce królik trzyma marchewkę?…………………………………………………………………………………………….. Odpowiedzi: 1). Królik jest brązowy. 2). Marchewka jest pomarańczowa. 3). Królik zje marchewkę. 4). Królik trzyma marchewkę w prawej łapce.
 8. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności.Np.
  2). Jakiego koloru jest marchewka?………………………………………………………………………………………………..
  3). Co zje królik?…………………………………………………………………………………………………………. 4).W której łapce królik trzyma marchewkę?……………………………………………………………………………………………..
  1). Jakiego koloru jest królik?…………………………………………………………………………………………………………. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć prawidłowo. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć prawidłowo pełnym zdaniem.
 9. Rozdaj ołówki.To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu: 1). Jakiego koloru jest królik?………………………………………………………………………………………………………….
  2). Jakiego koloru jest marchewka?………………………………………………………………………………………………..
  3). Co zje królik?………………………………………………………………………………………………………….
  4). W której łapce królik trzyma marchewkę?…………………………………………………………………………………………….. Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki. Niektóre dzieci nie będą potrafiły przepisać pełnych zdań. Jeżeli przepiszą tylko pierwszą literę, pochwal je za wysiłek. Później poprowadź osobne lekcje poświęcone przepisywaniu zdań z tablicy.
 10. Rozdaj pudełka z kredkami. Powiedz: Wybierzcie jedną kredkę. Upewnij się, że każdy wziął tylko jedną kredkę. Zbierz pudełka z kredkami. Nastepnie powedz: Pokolorujcie marchewkę. Zbierz kartki.
 11. Rozdaj nagrody (Porter, 2016).

źródło:

 • J. Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016
 • Supercoloring.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.