Kot w łaty to zajęcia przeznaczone dla dzieci z ASD i zaburzeniami pokrewnymi dotyczy nauki czytania ze zrozumieniem, kolorowania, wykonywania poleceń.

Materiały:

 • arkusz A4 z sylwetką kota w łaty.
 • kredki, ołówki.

Imię i nazwisko…………………………………………………. Data……………….

To jest kot Julki. Kot jest szary. Ma brązowe łaty.

 1. Jakiego koloru jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
 2. Jakiego koloru są jego łaty?………………………………………………………………………………………………..
 3. Czyj to kot?…………………………………………………………………………………………………………..

Przebieg lekcji

 1. Rozdaj uczniom arkusze z kotem i ołówki. Powiedz: Zapiszcie w górnej części kartki swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę w prawym górnym rogu kartki. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że każdy zapisał datę. Zabierz ołówki.
 2. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj, proszę, zdanie u góry strony. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nikt nie będzie potrafił przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 3. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich dwóch kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Potem pomóż im znaleźć szarą i brązową kredkę. Zbierz pudełka z kredkami.
 4. Powiedz: Pokolorujemy kota na szaro, a jego łaty na brązowo. Na jaki kolor pokolorujemy kota? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 5. Powiedz: Pokolorujcie kota. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko kota na szaro. Powtarzaj słowa szary kot najczęściej jak to możliwe.
 6. Powiedz: Na jaki kolor pokolorujemy jego łaty? Spójrzmy do historyjki dla przypomnienia. Powtórz to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu dzieciom uczniom. Następnie zbierz kredki.
 7. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1). Jakiego koloru jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
  2). Jakiego koloru są jego łaty?………………………………………………………………………………………………..
  3). Czyj to jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
  Odpowiedzi: 1). Kot jest szary. 2). Kot ma brązowe łaty. 3). Kot jest Julki.
 8. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Np.
  2). Jakiego koloru są łaty kota?………………………………………………………………………………………………..
  3). Czyj to jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
  1). Jakiego koloru jest kot?…………………………………………………………………………………………………………. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć prawidłowo. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć prawidłowo pełnym zdaniem.
 9. Rozdaj ołówki.To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu: 1). Jakiego koloru jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
  2). Jakiego koloru są jego łaty?………………………………………………………………………………………………..
  3). Czyj to jest kot?………………………………………………………………………………………………………….
  Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki. Niektóre dzieci nie będą potrafiły przepisać pełnych zdań. Jeżeli przepiszą tylko pierwszą literę, pochwal je za wysiłek. Później poprowadź osobne lekcje poświęcone przepisywaniu zdań z tablicy.
 10. Rozdaj pudełka z kredkami. Powiedz: Wybierzcie jedną kredkę. Upewnij się, że każdy wziął tylko jedną kredkę. Zbierz pudełka z kredkami. Następnie powiedz: Pokolorujcie łaty kota. Zbierz kartki.
 11. Na koniec zajęć zadaj pytanie: Jak nazwalibyście tego kota? Niech, każde dziecko odpowie.
 12. Rozdaj nagrody (Porter, 2016).

źródło:

 • J. Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.