Żołędzie i szczypce to zabawa sensoryczno – motoryczna wzmacniająca chwyt szczypcowy, wyrabiająca precyzję ruchów i przygotowująca do nauki pisania…

Cel:

 • Chwyt szczypcowy – naciskanie i puszczanie dużych szczypiec ćwiczy chwyt szczypcowy mięśnie dłoni i palców. Przygotowanie do nauki pisania – dobry sposób na słabe napięcie mięśniowe.
 • Koordynacja i siła palców – zadanie wymaga stopniowania siły (nacisku) i koordynacji kciuka oraz palca wskazującego, wzmacnia palce.
 • Luźna rozmowa o jesieni, kolorach, drzewach, owocach, nasionach…

Materiały:

 • Szczypce/chwytak do ciastek lub do grilla.
 • Żołędzie –  co najmniej 10 sztuk.
 • Przeźroczysty duży, niski słoik z dużym otworem lub pudełko.
 • Pudełko po jajkach.

Drobna uwaga: zawsze wykorzystujmy to co mamy pod ręką, modyfikujmy materiały według dostępności – przecież wszystko można zastąpić czymś innym – podaję tylko przykłady/propozycje.

Miejsce:

 • wygodne przy stole.

Metody:

 • Instrukcja słowna, pokaz, schemat, zajęcia praktyczne.
 • Możesz wydawać polecenia według punktów z instrukcji – jeśli nie działa – pokazuj każdą czynność i wykonuj jednocześnie z dzieckiem.

Schemat

Ustal początek i koniec zadania. Możesz ustalić czas wykonania zadania – w szkole niech to będzie 20 minut (w zależności od możliwości motorycznych ucznia) – w domu możesz przeznaczyć na zabawę więcej czasu. Na przykład początek zadania będzie wtedy, kiedy położysz żołędzie i pudełko na blat stołu, a końcem gdy poukładasz kasztany w dołkach pudełka.

 1. Połóż materiały na stole: słoik, żołędzie, szczypce i pudełko po jajkach.
 2. Włóż żołędzie do słoja.
 3. Zadanie polega na tym, że będziesz wyciągał/a szczypcami żołędzie ze słoja i ułożysz je w dołkach pudełka.
 4. Wyjmij ze słoika pierwszy żołądź – używaj tylko szczypiec.
 5. Chwyć szczypce aktywna dłonią w połowie długości, naciskaj kilka razy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Szczypce zaciskają się przy nacisku, rozluźniają gdy zmniejszasz nacisk. Spróbuj wyciągnąć pierwszy żołądź ze słoika szczypcami i przenieś go w odpowiednie miejsce w foremce. W ten sposób poukładaj wszystkie 10 żołędzi. Nie przejmuj się gdy wypadają ze szczypiec. Gdy tak się stanie, podnoś je z blatu stołu lub miejsca gdzie upadły. W razie trudności poproś o pomoc opiekuna.
 6. Gdy poukładasz żołedzie we wszystkich dołkach pudełka, powiedz głośno : „Skończyłem/łam zadanie”.
 7. Możesz odpowiedzieć na pytania: W jakich kolorach są żołędzie? Jaki mają kształt? Co czujesz trzymając je w dłoni? Jak nazywa się drzewo na którym rosną? Jaką mamy porę roku? Jaki jest twój ulubiony kolor? Dlaczego właśnie ten? gdybyś mógł/mogła decydować, to na jaki kolor pomalowałabyś/pomalowałbyś naszą salę? Dlaczego? Jakie są w dotyku żołędzie? Co się stanie kiedy zakopiesz żołędzie w ziemi? itp.
 8.  Na koniec zadania zrób zdjęcie swojej pracy  i umieść w folderze pt. „Moje jesienne prace” lub wymyśl inny tytuł.
 9. Pozbieraj z blatu stołu wszystkie materiały i odnieś na miejsce według wskazówek opiekuna.

r

fot. sylwiaiwan.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.