Zabawy Montessori – rozwój przez zabawę

ZABAWY ZIARNAMI U nas na pierwszym miejscu jest biała fasola, możemy również doskonale użyć do zabawy edukacyjnej ziarenka jałowca, grochu, ciecierzycy, ryżu. Sięgnijmy dodatkowo po to, co posiadamy - puszki, pudełeczka, plastikowe miseczki. Rozłóżmy na podłodze i poobserwujmy. Dziecko będzie zachwycone i samo wymyśli zabawę w 5 sekund. Będzie przesypywało, segregowało, rozsypywało, zbierało. Przy tym … Czytaj dalej Zabawy Montessori – rozwój przez zabawę

Wielkanoc – scenariusze zajęć, pomysły, inspiracje

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców - "W wielkanocnym nastroju" grupa 5-6-latków Cele ogólne:- przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych- tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej- doskonalenia sprawności manualnej- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami- czerpanie radości ze wspólnej zabawy 1. Powitanie. Przybliżenie celu spotkania, przypomnienie o zasadach wzajemnego słuchania się i spędzenia czasu w spokojnej i miłej … Czytaj dalej Wielkanoc – scenariusze zajęć, pomysły, inspiracje

Odpowiedzialność w grupie – scenariusz zajęć dla uczniów kl. VII i VIII

W grupie jestem odpowiedzialny za innych Lidia Banaszak ETAP EDUKACYJNY podstawowa (klasy VII – VIII), ponadpodstawowa PRZEDMIOT godzina wychowawcza CZAS 90 minut Cele: Uczeń po lekcji: potrafi zdefiniować pojęcie „grupa społeczna”potrafi wskazać grupy, w których funkcjonuje na co dzieńwie, jakie czynniki decydują o istnieniu grupypotrafi współpracować w grupiema poczucie odpowiedzialności za inne osoby w grupie, za relacje w grupie, samopoczucie … Czytaj dalej Odpowiedzialność w grupie – scenariusz zajęć dla uczniów kl. VII i VIII

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych – poznajemy i nazywamy uczucia

Poznajemy i nazywamy uczucia Grupa: 8 uczniów z klas młodszych Temat: Poznajemy i nazywamy uczucia Cele: uświadomienie dzieciom, co to są uczucia zapoznanie z różnymi rodzajami uczuć uczenie rozpoznawania i nazywania uczuć oraz ujawnianie ich w różnych przeżywanych sytuacjach dostarczenie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, otwartości i szczerości Przebieg zajęć: 1. Krąg rozpoczynający zajęcia – „Czy coś … Czytaj dalej Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych – poznajemy i nazywamy uczucia

Poznanie siebie i integracja grupy – scenariusz zajęć socjoterapeutycznych

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych - poznanie siebie i integracja grupy Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych I Cele zajęć:poznanie samego siebie, zauważenie swoich mocnych stron integracja zespołu klasowegoII Zadania:wprowadzenie i nauka przestrzegania norm uczestnictwo we wspólnych zabawach tworzenie sytuacji, w których uczestnicy zajęć dobierają się w pary i grupy, w jakich jeszcze nie byli ujawnianie przez uczestników swoich uczuć, … Czytaj dalej Poznanie siebie i integracja grupy – scenariusz zajęć socjoterapeutycznych